Nedjelja, 12 Siječanj 2014 07:15

Povijest ljubuškog nogometa

Povijest ljubuškog nogometa Povijest ljubuškog nogometa

Prema ljubuškoj usmenoj predaji, prvu nogometnu loptu kupio je sinovima Fedoru, studentu prava i Perici, studentu medicine, kasnije poznatom mostarskom kirurgu, ljubuški odvjetnik Nikola Rafaeli. Moguće je da je to učinio i Franjo Madirazza, doktor, s obzirom na poznatu naklonost ove trogirske obitelji prema nogometu, jer je prvu nogometnu loptu u Trogir donio bečki student medicine Ante Madirazza 1910. godine.

Prava nogometna lopta stigla je u ljupki grad vjerojatno 1933. godine, kada je osnovana i prva nogometna momčad "Ljubuški Omladinski Športski Klub" (LJOŠK). Nije isključeno da su se mladići u ovom klubu bavili i drugim oblicima sporta.

Sudeći po ovom napisu u "Jugoslavenskoj Pošti", prva nogometna utakmica u Ljubuškom odigrana je prije 1934. godine :

"Ljubuški, 1. kolovoza
Ovdje je jučer po prvi put ove godine odigrana prijateljska utakmica između domaćeg LJ. O. Š. K.-a i Š. K. T-Trebižat u kojem su gostovali igrači "Uskoka " i " Jugoslavije " iz Čapljine.

Susret je protekao u dosta živom tempu, kao i u velikoj nadmoćnosti domaćih. U prvom poluvremenu pada gol za Trebižat, ali poslije toga Alendar izjednačuje i tako prvo poluvrijeme završava se neriješenim rezultatom.

U nastavku gosti postižu drugi gol u svoju korist, ali se domaći pribiru i po Hajdareviću  izjednačuju.

Malo zatim, iz jedne lijepe kombinacije između Pehara i Trifkovića  (igrač "Šumadije", Tuzla, koji se za vrijeme školskih odmora nalazi u Ljubuškom), postiže ovaj posljednji vodstvo za domaće. Tek što je lopta pošla s centra, isti igrač plasira precizno u donji kut. Gosti se u velikoj nervozi sabiru i iz jedne sumnjive pozicije postižu treći gol, a malo kasnije, krivicom sudca i četvrti.

Kod gostiju naročito su se istakli igrači "Uskoka" i "Jugoslavije", dok su ostali bili uopće neprimjetni. Kod domaćeg tima sve su linije dosta dobro funkcionirale, a naročito se isticao golman Madirazza  i centar Trifković, kao i lijeva polutka Pehar.

Igra je protekla u vrlo živom tempu s velikim navijanjem publike koja je poslije završene igre napustila igralište s najvišim zadovoljstvom. Posjeta je bila odlična. " (1)

Hrvati su bili pioniri nogometa u Hercegovini. Studirali su u Pragu, Beču i Zagrebu i poticali su iz obitelji koje su mogle odvojiti novac za loptu, šnjirač i pumpu. Igrali su u svim hercegovačkim klubovima i dali najbolje igrače.

Ljubuški mladići su 1936. godine željeli osnovati nogometni klub sa predznakom "hrvatski" :

"Kako smo obaviješteni, omladinci će u Ljubuškom osnovati nogometni klub. On će se zvati "Hrvatski omladinski športski klub ". (2)

Kad im to jugoslavenske vlasti nisu dozvolile, nastupali su pod imenom "Ljubuški" :

"U nedjelju je održana nogometna utakmica između sportskog kluba "Osvetnik" (Vrgorac) i "Ljubuškog". Utakmica je održana u Vrgorcu. U prvom poluvremenu je Vrgorac nadmoćniji, ali je rezultat 1:1. Golove su dali Dane (Vrgorac) i Kruno Kovač (Ljubuški).
U drugom poluvremenu Vrgorčani postižu i drugi gol po Poliću. Krajem poluvremena je "Ljubuški" bio nadmoćniji, ali nije mogao izjednačiti. Igra je bila uglavnom ravnopravna, te bi trebalo i da je rezultat neodlučan. Sudac je sjeckao igru i bio u nekim momentima pristran." (3)

Stariji Ljubušaci se sjećaju da su od Bošnjaka dobri nogometaši prije Drugog svjetskog rata bili Džemal Muminagić, Hamo "Maka"  i Alija Tančica.

Utakmice su se igrale na "Suskoj bašči", nekadašnjem općinskom voćnjaku, gdje se sada nalazi zgrada Suda, između zgrade Općine i starog puta za Vitinu.

(1) Zi-Ma. Lj.o.š.k.-Trebižat 4 : 4. Jugoslavenska Pošta 1934 ; 1573 : 5., od 3. kolovoza.
(2) Jugoslavenska Pošta 1936 ; 2155 : 7., od 2. lipnja.
(3) Vrgorac-Ljubuški 1 : 1. Jugoslavenska Pošta 1936 ; 2160 : 7., od 8. lipnja.